W wydarzeniu wzięły udział zaprzyjaźnione orkiestry: Zakładowa Orkiestra Kopalni Węgla Brunatnego Turów, Przemkowska Orkiestra Dęta oraz Zakładowa Orkiestra Górniczej Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Uroczyste obchody 50- lecia istnienia jubilatki rozpoczął przemarsz orkiestr ulicami Bogatyni, po którym muzycy przenieśli się na deski sceny BOK-u.

W tej znaczącej uroczystości dla Elektrowni Turów, regionu, jak i samych muzyków, na zaproszenie gospodarza wydarzenia, dyrektora Elektrowni Turów Oktawiana Leśniewskiego, oprócz mieszkańców regionu, udział wzięła sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek, władze samorządowe z terenu powiatu zgorzeleckiego na czele z burmistrzem Miasta i Gminy Bogatynia Wojciechem Dobrołowiczem oraz starostą zgorzeleckim Arturem Bielińskim. Spółkę PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna reprezentował prezes zarządu Andrzej Legeżyński. W uroczystości wzięli udział również dyrektor Kopalni Turów Sławomir Wochna oraz przedstawiciele spółek zależnych i organizacji związkowych.

Jest mi niezwykle miło uczestniczyć w tak znaczącym jubileuszu, jakim jest 50-lecie istnienia Orkiestry Reprezentacyjnej Elektrowni Turów. Tym bardziej, że ilekroć miałem możliwość wysłuchania ich koncertów, zawsze byłem pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu muzyków i ogromu serca, wkładanego przez nich podczas każdorazowego występu. Połączenie pasji do muzyki z chęcią dzielenia się nią z innymi, wyczuwalne było w każdym prezentowanym utworze. W każdej, wybrzmiałej nucie.  To dzięki Wam wszystkim Orkiestra jest nierozerwalnie związana i łączona z tym regionem i to, jak wyjątkowe miejsce zajmuje dziś w sercach lokalnych społeczności, jest Waszą wyłączną, niekwestionowaną zasługą. Konieczność kontynuacji Waszej artystycznej działalności, jest poza wszelką dyskusją – powiedział na wstępie swojego wystąpienia Andrzej Legeżyński,  prezes zarządu PGE GiEK.

Muzykom za ich niekwestionowany wkład w rozwój kultury w regionie podziękowała również poseł ziemi jeleniogórskiej, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i  Nauki Marzena Machałek.

Witam szczególnie serdecznie wszystkich tych, którzy tworzyli i tworzą Orkiestrę Reprezentacyjną Elektrowni Turów. Na pytanie, dlaczego to jest takie ważne, że taka orkiestra istnieje i się rozwija można odpowiedzieć, że jest to wielka tradycja, a także szacunek dla zawodu, regionu, dla etosu pracy, który jest ściśle związany z regionem zgorzeleckim, Bogatynią i Turowem. Zawsze, ilekroć jestem na uroczystościach, a jestem prawie zawsze, muzycy Elektrowni Turów wzruszają mnie swoim wykonaniem, zaangażowaniem i powagą w stosunku do tego, co reprezentują. A reprezentują mundur, tradycję, szacunek i co najważniejsze - przekazują to wszystko kolejnym pokoleniom  – powiedziała Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. 

Jubilatom za ich dotychczasową, wieloletnią działalność podziękował również dyrektor Elektrowni Turów.

Przez pół wieku orkiestra towarzyszyła nam we wszystkich ważnych uroczystościach, zarówno zakładowych, jak i tych odbywających się na terenie naszego powiatu czy województwa. Dziś trudno wyobrazić sobie obchody świąt branżowych, państwowych, gminnych i kościelnych, bez jej udziału.  Dlatego korzystając z okazji jaką daje uroczysty Jubileusz 50-lecia istnienia Orkiestry, pragnę serdecznie podziękować wszystkim byłym i obecnym muzykom za ich ogromne zaangażowanie, pełen profesjonalizm i indywidualny wkład artystyczny. Bo to właśnie dzięki nim historia zespołu wypełniona została sukcesami a prezentowany repertuar i wysoki poziom artystyczny nieustannie zachwycają i wzruszają, pozostawiając w pamięci niezapomniane wrażenia – powiedział Oktawian Leśniewski, dyrektor Elektrowni Turów.

Pięćdziesięciolecie istnienia orkiestry stało się doskonałą okazją do przyznania przez Zarząd Oddziału Dolnośląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr wyróżnień dla muzyków jubilatki, którym wręczono brązowe, srebrne i złote odznaki honorowe. Złotą Odznakę Zespołową otrzymała cała orkiestra Reprezentacyjna Elektrowni Turów. Uwieńczeniem wieloletniej pracy na rzecz muzyki było przyznanie Złotej Odznaki z Wieńcem Laurowym dla Pan Ryszarda Drużbiaka, kapelmistrza orkiestry oraz Stanisława Rogackiego, zasłużonego członka orkiestry. Srebrne Odznaki Honorowe otrzymali natomiast prezes zarządu PGE GiEK Andrzej Legeżyński oraz dyrektor Elektrowni Turów Oktawian Leśniewski.  

Po zakończeniu ceremonii zarówno jubilatka, jak i towarzyszące jej w tym szczególnym wydarzeniu zaprzyjaźnione orkiestry, dały blisko 3-godzinny koncert. Indywidualne występy orkiestr dętych zakończyło wspólne granie. Cztery orkiestry, w skład których weszło łącznie blisko 100 muzyków, zagrały utwory Eltona Johna, Village People oraz ukraińską melodię ludową „Czeremszyna”, w geście solidarności z walczącą Ukrainą. 

kwbturow_site