pobudka_gornicza_pge_giek_4.jpg

Obchody najważniejszego święta w branży górniczej rozpoczęły się tradycyjną pobudką Orkiestry Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. W Parafii NMP Matki Kościoła i Św. Barbary została odprawiona uroczysta msza święta koncelebrowana przez księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia. Z uwagi na trwającą epidemię koronawirusa zrezygnowano z tradycyjnych elementów towarzyszących obchodom Dnia Górnika, tj. z uroczystej akademii, przemarszu gwarków ulicami Bełchatowa, a także z tradycyjnych biesiad – karczmy piwnej i combra babskiego.

W uroczystościach wzięli udział m.in. Paweł Sałek, minister Kancelarii Prezydenta RP - Doradca Prezydenta, Karol Młynarczyk, wicewojewoda łódzki, Iwona Koperska, przewodnicząca sejmiku województwa łódzkiego, posłowie Antoni Macierewicz i Grzegorz Lorek, władze samorządowe, Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, a także zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Wiolettą Czemiel-Grzybowską na czele.

msza_barborka_pgegiek_5.jpg

Podczas mszy św. odczytany został list Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów, w którym premier podziękował Górnikom za pracę i złożył życzenia. W tych wyjątkowych okolicznościach pragnę złożyć górnikom i wszystkim związanym z tą profesją życzenia zdrowia oraz wszelkiej pomyślności. Niech codzienny wysiłek będzie dla Państwa źródłem satysfakcji oraz owocuje wieloma sukcesami. Wszystkim Państwu życzę, aby św. Barbara każdego dnia „strzegła od złego” górniczy stan oraz Państwa Rodziny i bliskich – napisał premier.

Jacek Sasin, Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych, oprócz życzeń dla Górników, odniósł się w przesłanym liście do transformacji energetycznej regionów górniczych. – Polskie górnictwo będące podstawą działania systemu energetycznego stanowi filar szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego. Tegoroczną Barbórkę obchodzimy w szczególnym momencie ogólnoświatowej pandemii, a także w czasach transformacji sektora węglowego w Polsce. Jest to wyjątkowo trudny czas przepełniony zmianami i niepewnością o nadchodzące lata wyzwań, którym musimy sprostać. Jestem przekonany, że uda nam się zrealizować zamierzony cel i przy Państwa dalszej współpracy razem osiągniemy zapoczątkowany w tym roku plan transformacji całego regionu – napisał Wicepremier Jacek Sasin do Górników.

 

Ryszard Wasiłek, wiceprezes PGE, odczytał list Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Z okazji dzisiejszego święta, składam całej Braci Górniczej wyrazy uznania i głębokiego szacunku dla Waszej codziennej, ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Życzę wszelkiej pomyślności, zdrowia i opieki Świętej Barbary. Górnicze święto jest także ważne dla branży energetycznej. Wspólnie zapewniamy bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej dla mieszkańców Polski. Jest to możliwe dzięki Waszemu wielkiemu zaangażowaniu oraz ciężkiej i efektywnej pracy, za co bardzo Wam dziękuję. W najbliższych latach branżę górniczą i energetyczną czeka wiele wyzwań. Wierzę, że pomimo trudności, wspólnymi siłami uda nam się je przezwyciężyć i przeprowadzić zmiany, które będą korzystne dla Górników, Energetyków i dla całej polskiej gospodarki – napisał w liście do Górników Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE GiEK, składając życzenia Górnikom, podkreślała, jak ważne dla bełchatowian są tradycje górnicze. - Barbórka stanowi znaczącą część polskiego dziedzictwa kulturowego, w tradycje bełchatowskiej ziemi wrosła wiele lat temu, dając górnikom poczucie wyjątkowej wspólnoty. W Bełchatowie, który od lat słusznie nazywany jest sercem polskiej energetyki, zdajemy sobie sprawę z tego, że to wytężona praca górników daje gwarancję stabilności polskiego systemu elektroenergetycznego. Na uznanie zasługują również Górnicy Turowa, którzy ostatnio zdecydowanie walczą w obronie kopalni, odpierając skutecznie zarzuty przeciwników funkcjonowania kompleksu. Drodzy Górnicy! Tę walkę toczymy razem i jestem przekonana, że wyjdziemy z tej trudnej sytuacji obronną ręką. Pragnę podkreślić z pełną stanowczością, że węgiel to nie tylko kilkusetletnia tradycja, to także jeszcze przez wiele lat przyszłość krajowej energetyki, która obecnie ulega stopniowej zmianie – mówiła prezes Wioletta Czemiel-Grzybowska.

Z uwagi na obostrzenia we mszy mogła uczestniczyć ograniczona liczba osób, dlatego nabożeństwo transmitowane było na żywo na kanale YouTube Grupy PGE.

kwbturow_site