Dwuczęściowa ekspozycja w Narodowym Muzeum Techniki „Źródła energii cywilizacji – historia paliw kopalnych” oraz „Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego” to tematyczne wystawy dedykowane surowcom, które od wielu dekad stanowią fundamenty światowej energetyki – to ropa naftowa, węgiel kamienny i brunatny oraz gaz ziemny.

Kopalnia Turów nawiązała współpracę z muzeum w zakresie organizacji ekspozycji obrazującej źródła energii cywilizacji – mówi Sławomir Wochna, dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Turów. – Cieszy nas, że zwiedzający mogą obejrzeć zdjęcia, filmy o kopalni oraz wyjątkowy pień drzewa kopalnego, który pochodzi z osadów neogeńskich - dodaje dyrektor Sławomir Wochna.

Pień drzewa liczy około 8 metrów długości, 1,5 metra szerokości i został wydobyty z centralnej części odkrywki, z głębokości około 200 m pod pierwotnym poziomem terenu. Jego szacowany wiek to około 16 do 18 milionów lat. Kopalnia Bełchatów przekazała muzeum czerpak z koła gigantycznej koparki.

Dzięki ekspozycji zwiedzający poznają historię rozwoju polskiej myśli technicznej, skupiając się w szczególności na najistotniejszych osiągnięciach inżynieryjnych i naukowych okresu od XVII do XX wieku. Wystawa prezentuje także proces wydobycia i przetwarzania surowców, takich jak: ropa naftowa, węgiel kamienny, węgiel brunatny czy gaz ziemny.

W uroczystym wernisażu wystawy, która odbyła się 16 grudnia, wzięli udział m.in. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Sławomir Wochna, Dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Całość ekspozycji można zwiedzać od 17 grudnia 2022 r. w NMT w Warszawie, które mieści się w Pałacu Kultury i Nauki, przy Placu Defilad 1.

kwbturow_site