Na terenie Kopalni Brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, zamontowane zostały kosze lęgowe dla dzikich kaczek. To kolejne działanie w kierunku odbudowy ekosystemu na terenie kopalni, gdzie już bytują m.in. bażanty, kuropatwy czy zające
Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE w 2022 roku przeznaczyła ponad 2,6 mln zł na realizację kilkudziesięciu projektów sponsoringowych i pomocowych w lokalizacji Kopalni i Elektrowni Turów. Projekty inicjowane przez okoliczne samorządy z lokalizacji turoszowskiej, podległe im jednostki czy organizacje pozarządowe, dotyczyły m.in. zdrowia, edukacji, kultury i sportu oraz wsparcia uchodźców z Ukrainy.
3 lutego 2023 r. minął rok od podpisania umowy pomiędzy rządami Polski i Czech, która zakończyła spór wokół działalności Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Podpisana umowa stworzyła stabilny mechanizm, który związał stronę polską i czeską, a także zakończyła spór inspirowany politycznymi aspiracjami w okresie wyborczym w Czechach. Realizacja jej zapisów zapewnia Polsce prawo do bezpieczeństwa i niezależności energetycznej, a lokalnym mieszkańcom nie tylko gwarancję utrzymania miejsc pracy i dalszego rozwoju regionu turoszowskiego, ale również wyprzedzająco, zgodnie z zasadą prewencji, pewność zachowania dbałości o czyste powietrze i dostęp do wody. Zapisy umowy w realizowane są zgodnie z harmonogramem, co na bieżąco potwierdza Republika Czeska.
W 2022 r. na terenie Kopalni Węgla Brunatnego Turów należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE przeprowadzono audyt oświetlenia zewnętrznego sprawdzający, jak wpływa ono na środowisko oraz mieszkańców przygranicznych miejscowości z Polski, Czech i Niemiec, a także jak można je zoptymalizować zgodnie z najlepszymi dostępnymi technikami. Kontrola potwierdziła, że Kopalnia Turów nie ma dominującego wpływu na zaświetlenie nieba a emitowane z niej światło nie przekracza dopuszczalnych wartości. Audyt zrealizowany został w ramach wykonania zapisów umowy polsko-czeskiej podpisanej w lutym 2022 r., która zakończyła spór wokół Kopalni Turów.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, kopalnie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zwiększyły limit zakupu węgla brunatnego na potrzeby gospodarstw domowych do 12 ton.
Kilkaset kilogramów karmy oraz niezbędne artykuły higieniczne przekazali pracownicy Kopalni Węgla Brunatnego Turów, oddziału spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, dla podopiecznych Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Klekusiowo” im. Św. Franciszka z Asyżu w Tomaszowie Bolesławieckim.
Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE wsparła świąteczno-noworoczne koncerty kolęd i pastorałek, które zorganizowano dla mieszańców Bogatyni i Parzna oraz występ „Arki Noego” z okazji Święta Trzech Króli w Jeleniej Górze.
Kopalnie Węgla Brunatnego Turów i Bełchatów, należące do spółki PGE Górnictwo i Energetyka z Grupy PGE, przekazały górnicze eksponaty do Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie. Eksponaty w muzeum można oglądać na stałej ekspozycji prezentującej proces wydobycia i przetwarzania wysokoenergetycznych surowców, w tym m.in. węgla brunatnego. W muzeum można obejrzeć m.in. pochodzący z Kopalni Turów skamieniały pień drzewa kopalnego, który liczy ok. 18 mln lat oraz gigantyczny czerpak z koparki kołowej pracującej w Kopalni Bełchatów.
Grupa PGE przygotowała wszystkie niezbędne dokumenty, aby region zgorzelecki mógł zostać objęty finansowaniem w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji („FST”). Komisja Europejska zdecydowała jednak, że w tej rundzie finansowania środki z FST mogą trafić jedynie do regionów, w których nastąpią wyłączenia bloków w elektrowniach węglowych przed 2030 rokiem. W Elektrowni w Turowie wyłączenia jednostek wytwórczych planowane są po tym terminie. W związku z tym region zgorzelecki będzie mógł starać się o środki z FST w kolejnej edycji tego funduszu i może liczyć na współpracę i pełne wsparcie ze strony Grupy PGE.
25 listopada Kopalnia Węgla Brunatnego Turów, oddział spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, świętowała Dzień Górnika. Te wyjątkowe dla całej branży górniczej obchody uświetniło przybycie licznych, znamienitych gości.